Šikana

Zamysleny-kluk

 

 

Daleko větší problém má dítě, které je šikanováno, než to,

které šikanuje.

 

 

 

Šikana se obvykle řeší tak, že se potrestá ten, který šikanoval a ten, který byl šikanován je litován místo toho, aby se mu účinně pomohlo.

 

Dělám pravý opak...

 

Věnuji se dítěti, které je, nebo bylo šikanováno a to tím, že nejdříve pracuji s jeho rodiči - nejčastěji s matkou.

Dělám to proto, abych vytvořila pro dítě bezpečné prostředí v rodině, aby se mělo o co opřít a čím se posilňovat...

 

 

Stejně jako v tomto případě...

Chlapec, 8 let. Rodiče, čirou náhodou, zjistili, že mu jeho starší spolužák začal ubližovat... klasická šikana. Vše se odehrávalo hlavně na autobusovém nádraží při cestě ze školy domů.

Nejdříve jsem pracovala s jeho matkou. Bylo třeba, aby viděla svého syna jako samostatnou bytost, která se umí o sebe postarat vždy a všude... Matka si musela uvědmit, že strachem a starostí o syna ničemu nepomáhá, ale oslabuje vše - hlavně chlapce.  Bylo nutné, aby se naučila svému synovi důvěřovat a neustále jej podporovat nejen slovy, ale i svým myšlením a svým vnitřním prožíváním... Postupně si osvojila dovednost dívat se na svého syna jako na plnohodnotného člověka - plnohodnotnou lidskou bytost... 

Pak už jen stačilo promluvit s chlpcem a ukázat mu, že jeho matka za ním stojí a tím pádem, že je vše v pořádku...

Hned druhý den mi chlapcova matka volala a radostně mi oznamovala, že když přišel syn ze školy domů, tak jí říkal: „Mami ono to funguje!!! Jarda se dneska se mnou normálně bavil a v autobuse mi dokonce pomohl s taškou!“ 

 
Smutny-chlapec  
     
int(1)

Novinky

„Musím s ním být i když jej nemohu vystát.“

Panely se dají zobrazit pouze v určitých šablonách, které si zvolíte v administraci, úpravu panelu najdete v "pokročilém nastavení", do něhož se přepnete pomocí odkazu nacházejícího se v pravém horním rohu administrace, poté nabídka "Panely" v horní liště odkazů.

 

Zkouška