Jak moc je důležitá komunikace ve vztahu

 

Dovolím si tvrdit, že na komunikaci vztah přímo stojí. Pokud nefunguje komunikace, nefunguje vztah.

Co to vlastně je – komunikace???

Komunikace je verbální a neverbální. To všichni známe.

Ale komunikace je i naslouchání, pochopení a vyjádření souhlasu a také nesouhlasu.

Tím, že hovořím, tak něco sděluji a zpravidla někomu dalšímu (jednomu či více lidem... také zvířeti nebo rostlině a také věci) Když mně někdo něco sděluje, tak zpravidla slyším, co říká, ale může se stát, že nenaslouchám. Takové opravdové naslouchání je, když si představuji to, co mi ten druhý povídá... když zcela jistě vím, o čem hovoří... A když mi někdo něco říká a já mu naslouchám, tak dělám vše pro to, abych jej pochopila. Mohu jej chápat a souhlasit s ním, ale také s ním souhlasit nemusím (a třeba ani nemohu)

Opakuji: „Mohu druhého chápat a zároveň s ním nemusím souhlasit!!!“

Příklad: Člověk „A“ zabije člověka „B“. Člověk „A“ byl týrán tím druhým a ve skratu jej zabil. Ano, velmi chápu člověka „A“, že zabil a zároveň s vraždou absolutně nesouhlasím!

Vyprávěla mi jedna paní: „Jezdili k nám jedni známí na dovolenou (manželský pár a dvě děti) Přijeli každý rok o prázdninách a týden u nás vždy pobyli. Pepík – jako ten známý, začal v průběhu roku, jezdit na víkend i s dětmi, aby si prý žena odpočinula a mohla v klidu dělat účetnictví... a pak jsem na to přišla, že má tady milenku a ohleduplnost na jeho manželku, byla jenom zástěrka. Pochopila jsem, že si našel jinou ženu, ale s nevěrou jsem vůbec nesouhlasila... Ještě v době, kdy se zdálo být vše v pořádku jsem říkala našim sousedům, že bych se ani nedivila, kdyby si Pepík našel někoho jiného... A pak, když se vše odhalilo, tak si mysleli, že s ním souhlasím. Ale moc se mýlili!!!“

 

Je třeba se naučit vyjadřovat o sobě i o situacích

  • pravdivě

  • úplně

  • citlivě

  • s pochopením vůči sobě

  • s pochopením vůči druhému

     

Pravdivá komunikace.

Partner mi řekne: „Pojď, půjdeme ven se psem! Je tam tak krásně...“ A já si myslím: „Ven se mi vůbec nechce. Ještě musím udělat spoustu práce... a nechci to dělat v noci.“ A nahlas řeknu: „Jo, super! Jdeme.“ A pak si celý večer až do pozdních hodin vyčítám, že jsem šla. Nejspíš viním partnera za to, že mě vytáhl ven...

Aby to bylo pravdivé vyjádření, tak by to mohlo znít asi takto: „Ještě potřebuji tady to udělat a nechci jít spát dlouho, tak běžte sami, já budu mít klid na to svoje...“ A v klidu si dělám to, co úotřebuji a všichni jsme spokojení.

 

Úplná komunikace.

Když řeknu jen část toho, co potřebuji sdělit.

Víš, mě se nechce, tak běžte sami.“řeknu partnerovi a on z toho nebude moc moudrý a když bude trošku podezíravý, tak jej může napadnout všelicos... třeba to, že mi na něm nezáleží nebo mi s ním není hezky, potřebuji se v té době věnovat někomu jinému a další a další.

Pokud mu to řeknu tak, jak to v tuto chvíli mám a proč, tak jej nemůže napadnout už nic dalšího, protože to ví úplně vše.

 

Citlivá komunikace.

Nejlépe poznám, zda se vyjadřuji s citem, když si situaci otočím a chovám se tak, jak bych chtěla, aby se ke mně choval ten druhý. Tak si totiž velice dobře uvědomím, jakou formu zvolit.

 

Pochopení vůči sobě.

Pokud komunikuji s kýmkoliv, je třeba, abych měla sama pro sebe pochopení. Když říkám partnerovi, že jdu na procházku ráda, tak určitě pro sebe pochopení nemám. Pokud mu řeknu, že potřebuji pracovat a ať jdou sami a budu se litovat, závidět jim, vyčítat jim nebo sobě... tak se nebudu cítit ani trochu dobře a podle toho bude vypadat i moje práce. Pokud mám pro sebe pochopení, tak jsem v pohodě a práce mi jde od ruky.

 

Pochopení s druhým.

Pochopím, že partner chce jít ven a tak mu nebudu bránit, když mě se to nehodí...

int(1)

Novinky

„Musím s ním být i když jej nemohu vystát.“

Panely se dají zobrazit pouze v určitých šablonách, které si zvolíte v administraci, úpravu panelu najdete v "pokročilém nastavení", do něhož se přepnete pomocí odkazu nacházejícího se v pravém horním rohu administrace, poté nabídka "Panely" v horní liště odkazů.

 

Zkouška